Finaliści VI Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego: 5. Szymon Opryszek

wpis w: Uncategorized | 0
Zanim w niedzielę, 22 stycznia br., poznamy laureata Konkursu Stypendialnego dla młodych dziennikarzy, od poniedziałku przedstawiamy wyróżnione przez Kapitułę Konkursu projekty i ich autorów. Dzisiaj – projekt Szymona Opryszka pt. „Pęknięcia”.

„Podzieliliśmy się: na biednych i bogatych, na Polskę A i Polskę B, na prawicę i lewicę, wierzących i niewierzących. W mediach nie brakuje statystyk, analiz i syntez – często ogólnych, nie pozbawionych sloganów, niekiedy zmanipulowanych – pisze Szymon Opryszek. – Z polityki i mediów zniknął zwyczajny człowiek. Dlatego interesuje mnie skala mikro. Chciałbym wejść głębiej, na najniższy wymiar społecznych relacji, zbadać wpływ polityki na więzy łączące małżonków, młodych i teściów, nastolatków i dziadków, sąsiadów i współpracowników. 
Skoro stan polityczno-społecznego konfliktu stał się codziennością w każdym obszarze życia, a zarazem mamy do czynienia z bezkompromisowością języka (nie tylko politycznego, ale i potocznego) oraz wzrostem zachowań agresywnych, kseno- i homofobicznych, to jak radzimy sobie w relacjach z najbliższymi nam ludźmi? 
Czy polska polityka powoduje tytułowe 'Pęknięcia' w naszych relacjach? Projekt zakłada powstanie cyklu reportaży oraz minireportaży z Polski.”

Szymon Opryszek (ur. 1987) – krakowianin, łączy podróże i dziennikarstwo, publikuje m.in. na łamach „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów” i „Tygodnika Powszechnego”, współautor książki „Tańczymy już tylko w Zaduszki” o społecznościach zmarginalizowanych z Ameryki Łacińskiej.

Fotografia: Archiwum Szymon Opryszek