Finaliści VI Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego: 2. Olga Święcicka

wpis w: Uncategorized | 0
Zanim w niedzielę, 22 stycznia br., poznamy laureata Konkursu Stypendialnego dla młodych dziennikarzy, od wczoraj (do piątku) przedstawiamy wyróżnione przez Kapitułę Konkursu projekty i ich autorów. Dzisiaj - projekt Olgi Święcickiej pt. „Wietnamczyk, nie Chińczyk!”

„Chciałabym napisać reportaż o wietnamskich imigrantach, żyjących w Polsce. W przeciwieństwie jednak do publikacji, które ukazały się na ten temat, nie interesuje mnie pogoń za sensacją czy egzotyką - pisze Olga Święcicka. - Chcę opowiedzieć o wietnamskiej codzienności i zwyczajności. Dowiedzieć się, kim jest dziewczyna, która została Miss Earth i jako pierwsza Polka o niesłowiańskich rysach pojechała reprezentować nasz kraj w światowej odsłonie konkursu. Poznać grupę wietnamskich dzieci, które sprawiły, że w dwa lata podrzędne warszawskie gimnazjum znalazło się w pierwszej piątce. I porozmawiać z wietnamską drag queen Kim Lee. Nie ma wiarygodnych danych, które mówiłyby, ilu Wietnamczyków mieszka w Polsce, ale nieoficjalnie mówi się o 40 tysiącach. To tyle, ilu jest mieszkańców Tarczyna czy Serocka. Wietnamczycy to druga po Ukraińcach mniejszość etniczna w Polsce. O ile jednak przeciętny mieszkaniec kraju zna jakiegoś obywatela Ukrainy, pracował z nim, chodził do szkoły, mieszka po sąsiedzku, to o Wietnamczykach nadal wiemy bardzo mało, choć mieszkają z nami od trzech pokoleń. Chcę ich odszukać, poznać i zrozumieć.”

Olga Święcicka (ur. 1987) - z wykształcenia krytyczka teatralna, z wyboru dziennikarka. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i autorka wywiadu rzeki z Maciejem Nowakiem „Mnie nie ma”. Do     niedawna redaktorka magazynu „Aktivist”, aktualnie freelancerka. Publikuje m.in w „Wysokich Obcasach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twoim Stylu”.

Fotografia: autor Wojtek Affek